Zobacz różnice pomiędzy Agencją reklamową a pracownią reklam

Agencja reklamy czy pracownia reklamowa

W dzisiejszych czasach reklama odgrywa niezwykle ważną rolę w biznesie. Firmy, które chcą przyciągnąć uwagę klientów i zwiększyć swoje zyski, muszą inwestować w skuteczne kampanie reklamowe. Jednym z ważnych wyborów, przed jakimi staje przedsiębiorca, jest wybór między agencją reklamową a pracownią reklam.

W tym artykule omówimy, jakie są główne różnice między agencją reklamową a pracownią reklam. Przedstawimy także zalety i wady każdej z tych opcji oraz pomysły na to, jak dokonać właściwego wyboru.


Bardzo często spotykamy się z określeniami: “agencja reklamowa”“producent reklam”, czy  “pracownia reklam” i traktujemy te pojęcia jako równoważne i określające ten sam rodzaj usług. Chcemy w tym krótkim artykule przedstawić zasadnicze różnice pomiędzy tymi pojęciami. Wbrew pozorom agencja reklamowa, agencja reklamy to nie to samo znaczenie co pracownia reklamowa.

A jakie są różnice ? Dość znaczne, począwszy od nazwy, a skończywszy na bezpośrednim zakresie działania. Aby zrozumieć te podstawowe różnice, musimy mieć świadomość czym zajmują się podmioty używające tych różnych nazw własnych.

Zobacz różnice pomiędzy Agencją reklamową a pracownią reklam
Główne działania agencji reklamowej: kreacja + realizacja + analiza

Agencja reklamowa to kreacja pomysł analiza

Agencje reklamowe to podmioty zajmujące się tworzeniem kampanii reklamowych, łączących kilka lub kilkanaście produktów reklamowych z szerokiego wachlarza możliwości promocyjnych. Dbają o spójny wizerunek “reklamowanego” produktu, Firmy, usługi. Koordynują i wspólnie ze zleceniodawcą określają grupę docelową, do której dana kampania jest adresowana. Zadaniem Agencji reklamy jest Tworzenie wspólnego zgodnego z założeniami, “wizerunku reklamowanego produktu, usługi, marki itp” Agencja reklamowa ma za zadanie oprócz koordynacji wielu zakresów działań marketingowych, również analizę skuteczności działań, badania i określenia grup docelowych do których dana kampania reklamowa ma dotrzeć. Agencja reklamowa ma za zadanie opracowanie skutecznej strategii opartej na wielu dostępnych mediach promocyjnych, aby osiągnąć założony cel założony w planach kampanii reklamowej.

Główne i najważniejsze zakresy działania Interaktywnych Agencji promocyjno reklamowych:

Pełna -kompleksowa obsługa graficzna i projektowa kampanii reklamowych. Koordynacja, planowanie, monitorowanie, raportowanie wyników kampanii. Produkcja materiałów niezbędnych do wykorzystania w kampanii reklamowej przeprowadzanych przy użyciu wielu zróżnicowanych mediów reklamowych. Pełna kontrola nad wynikami kampanii przeprowadzanych przez wiele kanałów dystrybucji przekazu reklamowego:

  • reklama telewizyjna
  • reklama internetowa
  • reklama radiowa
  • reklama prasowa
  • reklama outdoor
Agencja reklamowa - analiza realizacja poczynań reklamowych
Agencja reklamowa to połączenie wielu koncepcji i działań

Pracownia reklamy – firma reklamowa

Grupa Firm reklamowych zajmująca się stricte zagadnieniami produkcji konkretnych i jasno określonych produktów reklamowych. Pracownie reklamowe to producenci reklam wykonujące zlecenia z szerokiej grupy zakresu reklamy zewnętrznej i wewnętrznej. Pracownie – producenci reklam, bardzo rzadko zajmują się koordynacją – organizacją dużych kampanii medialnych, gdyż nie jest to ich główną domeną działania. Pracownie – producenci reklam, przyjmują zlecenia między innymi od Agencji reklamowych na produkcję konkretnych produktów związanych z Kampaniami reklamowymi organizowanymi przez Agencje reklamowe – Firmy producenckie.

Zakres działania pracowni reklamowych

Pracownia reklamowa to firma, która specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu materiałów reklamowych dla swoich klientów. W odróżnieniu od agencji reklamowej, pracownia reklamowa skupia się głównie na kreatywnym projektowaniu graficznym i produkcji materiałów reklamowych, takich jak plakaty, ulotki, foldery, wizytówki, banery, materiały POS (ang. point-of-sale) i wiele innych. Pracownie reklamowe często są mniejsze od agencji reklamowych, ale nie zawsze, mogą też mieć specjalizacje w konkretnych dziedzinach, takich jak projektowanie logotypów, identyfikacji wizualnej, pakietów reklamowych, itp.

Pracownie reklamowe są skupione na estetyce i jakości projektów, a także na dopracowaniu szczegółów, takich jak typografia, kolorystyka, zdjęcia i teksty, aby przekazać klientom dokładnie to, czego potrzebują. Pracownie reklamowe zwykle zatrudniają projektantów graficznych, copywriterów, fotografów i innych specjalistów, którzy zapewniają wysoką jakość wytwarzanych materiałów reklamowych. Ich celem jest zapewnienie swoim klientom oryginalnych, atrakcyjnych i przyciągających uwagę projektów reklamowych, które pomogą im w efektywnym promowaniu ich produktów lub usług.

Projekty reklam – studio grafiki komputerowej

Pracownia reklam z reguły posiada zaplecze w postaci Studia Grafiki Komputerowej, (grafików komputerowych), którzy bez problemów stworzą projekt reklamowy, projekt wizytówki, papieru firmowego, ulotki reklamowej, czy opracowanie projektów na samochód, witrynę sklepową, billboard czy baner. Typowa pracownia reklamowa nie będzie jednak wstanie przygotować profesjonalnego planu dużej, zaawansowanej kampanii z usługą badania rynku, grup docelowych z dokładną i głęboką analizą poczynań marketingowych. 

Pracownia reklamowa, nie będzie konkurencyjna cenowo w przygotowaniu tego typu usług, gdyż nie ma wypracowanych rabatów w domach mediowych, działach sprzedaży mediów reklam telewizyjnych, radiowych, internetowych, outdoorowych. Przy budżetach opiewających na miliony złotych, każdy (%) upustu (rabatu) robi dużą kwotę końcową.

Większe pracownie reklamowe  często posiadają również urządzenia niezbędne do produkcji elementów do przeprowadzenia większych outdoorowych kampanii reklamowych. Ten zakres obejmuje między innymi zakres działań drukarni cyfrowych – mało i wielkoformatowych. Usług związanych z produkcją i montażami elementów kampanii reklamowych jakimi mogą być wielkogabarytowe banery reklamowe, siatki mesh, billboardy, elementy BTL użyte w przeprowadzeniu kampanii promocyjnych. Pracownie reklamowe, mają zazwyczaj bardzo zróżnicowaną ofertę reklamową – kierowaną do grupy klientów końcowych, czyli tych którym wystarczają produkty reklamowe reklamujące konkretne i niezależne produkty

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem reklamy – usług reklamowych – obsługi reklamowej firm, sprawdź naszą ofertę. Być może znajdziesz tam produkty lub usługi, które spełnią Twoje oczekiwania.

Zapraszamy do współpracy.

cennik usług reklamowych - agencja reklamy samart

Zobacz: cennik agencji reklamowej

Oklejanie samochodów osobowych = TopTextil

Reklama na samochód – od czego zależy cena usług reklamowych?

Flagi firmowe i reklamowe w ofercie SamArt

Flagi firmowe i reklamowe – zobacz ofertę.

Similar Posts