Maszyna do druku offsetowego

DRUK OFFSETOWY

czym jest druk offsetowy - drukujemy z CMYK

Druk offsetowy – co to jest i gdzie go stosować?

Przedstawiamy kolejny krótki artykuł w dziale przydatne informacje techniczne. Tym razem w sposób maksymalnie skondensowany przedstawimy Państwu wyjaśnienie kolejnej techniki drukarskiej jaką jest druk offsetowy

Druk offsetowy – najbardziej popularną techniką drukarską

Współczesna poligrafia stosuje wiele technologii druku, przy czym zdecydowanie tą najpopularniejszą w ostatnim czasie jest druk offsetowy. Choć jest to popularna metoda, to jednak z dalszym ciągu osoby nie związane zbytnio z branżą poligraficzną nie mają pojęcia tak do końca czym się charakteryzuje oraz jakie jest jego zastosowanie.

Druk offsetowy jest podstawową techniką drukarską
Druk offsetowy - technika druku-zobacz gdzie jest stosowania

Druk offsetowy – najbardziej popularna metoda druku wysokonakładowego

Druk offsetowy przez specjalistów z branży poligraficznej często nazywany jest również drukiem pośrednim tzw drukiem stykowym. Idealnie sprawdzi się przy druku przede wszystkim materiałów takich jak:
– wizytówki,
– foldery,
– ulotki
- katalogi
broszury,
– papier firmowe
– kalendarze,
– różnego rodzaju materiały reklamowe,
– gazety i czasopisma.

Charakterystyczną cechą druku offsetowego jest druk poszczególnych elementów w bardzo dużych nakładach, przede wszystkim dlatego, że w takim przypadku jest to zdecydowanie najtańsza, a więc i najbardziej opłacalna możliwość. Jeśli chodzi o druk offsetowy, w tym przypadku stosowane są dwa rodzaje maszyn:
– maszyna offsetowa arkuszowa ((nadruk nakładany jest na arkusze),
– maszyna zwojowa (nadruk nakładany jest na zwoje).

W tym typie druku wykorzystuje się formę drukową w postaci blachy aluminiowej, z której farba drukarska przenoszona jest na specjalną gumę, aby ostatecznie trafić na wybrane papierowe podłoże. Stąd też nazwa druk pośredni – w tym przypadku farba nie jest przenoszona bezpośrednio z formy drukowej na wybrane podłoże.

Najszybsza i najtańsza technika druku do zastosowań wysoko i średnionakładowych.

Niezależnie od typu, wielkości czy innych parametrów maszyny przystosowane do druku offsetowego pracują niezwykle szybko. Dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie możliwie jest uzyskanie bardzo dużej liczby zadrutowanych arkuszy. Jest to zatem idealna metoda do druku masowego – nie tylko efektywna, ale również tania. Choć sam druk jest szybki i prosty, to jednak najwięcej trudności pojawia się na samym początku procesu drukowania. W czasie żmudnego przygotowania maszyny do wykonania druku należy wykonać kilka czasochłonnych czynności. Konieczne jest bowiem każdorazowe wytworzenie formy drukowej, co w przypadku zastosowania blachy aluminiowej prostym zadaniem nie jest. Zanim druk ruszy na dobre niezbędne jest również odpowiednie skalibrowanie czyli ustawienie parametrów maszyny. Realizacja tych prac dla małych – krótkich nakładów jest mało opłacalna. Dlatego też wszędzie tam gdzie nakład pracy do druku jest relatywnie niski – stosujemy inne szybsze techniki poligraficzne.

Druk offsetowy i jego przyszłość

Mimo ciągłego wprowadzania na rynek nowych rozwiązań technologicznych. W nowoczesnej poligrafii, druk offsetowy niezmiennie cieszy się bardzo dużą popularnością, znajdując niezwykle szerokie zastosowanie na rynku.

Inne popularne techniki poligraficzne.

Druk offsetowy jest jedną z bardziej popularnych metod i używany jest wszędzie tam gdzie nakład jest odpowiednio wysoki. Używany jest również tam, gdzie priorytetem jest relatywnie niska cena. Pośrednimi i uzupełniającymi metodami są małoformatowy druk  cyfrowy. Kolejną stosowaną jako  uzupełnienie przy personalizowanym druku jest wielkoformatowy druk  cyfrowy. Kolejnymi metodami odwzorowywania matrycowego grafiki to tampondruk, sitodruk, termodruk itp. Naszym zdaniem jednak druk w wersji offsetowej pozostanie dalej i niezmiennie najlepszą alternatywą przy realizacji wydruków o podwyższonym nakładzie.

Zapraszając do  współpracy jesteśmy wstanie dobrać metodę druku najbardziej odpowiednią do Państwa potrzeb, możliwości w stosunku do określonych wymagań.

Drukuj z SamART’em  🙂


ZOBACZ CENNIKI NAJBARDZIEJ POPULARNYCH PRODUKTÓW DRUKU


Similar Posts