Folia wylewana, monomeryczna czy polimerowa? W odpowiedzi na zapytania i wątpliwości klientów, przedstawiamy krótką charakterystykę dotyczącą zastosowania poszczególnych folii samoprzylepnych w zależności od rodzaju reklamy – powierzchni i aplikowanej grafiki. 

Folia wylewana - Reklama na samochodzie dostawczym
Folia wylewana na głębokie przetłoczenia.

FOLIE SAMOPRZYLEPNE – MONOMERYCZNE – POLIMEROWE – WYLEWANE – ADHEZYJNE

Rozwój techniki reklamowej a tym samym potrzeba rynku w naturalny sposób wymogła na czołowych producentach rozszerzenie oferty produkcyjnej o nowe produkty specjalistyczne. Do takiej grupy zaliczymy podział podstawowego segmentu produktów używanych w reklamie. Od początku działalności firm reklamowych na całym świecie, folie samoprzylepne stały się podstawowym produktem używanym do tworzenia wszelkiego rodzaju tablic reklamowych, szyldów, tablic reklamowych, grafik reklamowych na samochodach i innych pojazdach. Jednym słowem folie samoprzylepne są podstawowym produktem do tworzenia reklam.

rodzaje folii samprzylepnych - monomeryczna, polimerowa i wylewana
Folie monomeryczna – polimerowa – wylewana. Przykłady zastosowania.

FOLIA MONOMERYCZNA – FOLIE MONOMEROWE

To podstawowa folia samoprzylepna używana w tradycyjnej reklamie zewnętrznej i wewnętrznej. Jest generalnie najtańszą folią z grupy przeznaczonej do aplikacji na płaskie powierzchnie. Folie z tej grupy asortymentowej dzielą się na podgrupy do zastosowań: krótkookresowych,  średniookresowych oraz długookresowych. Wpływ planowanej ekspozycji reklamy ma decydujące znaczenie przy wyborze  odpowiedniej folii i co za tym idzie cenie końcowej jakim jest produkt finalny: tablica reklamowa, reklama na samochodzie, czy też oklejona witryna sklepowa.  Dla odpowiedniego dobrania  tej folii kluczową informacja jest planowana długość eksponowania grafiki.

Wybór folii do druku i aplikacji na samochodzie, pojeździe jest uzależniony od powierzchni pod aplikację, okresu ekspozycji oraz budżetu na wykonanie reklamy. Najczęściej stosowaną folią pod druk i aplikację jest:

Folia monomeryczna – zastosowanie krótkookresowe.

Przykład aplikacji folii monomerycznej na mobilu reklamowym

Zastosowanie, jak sama nazwa wskazuje: krótookresowe, do aplikacji na płaskie powierzchnie. Mogą to być sztywne zabudowy samochodów ciężarowych – dostawczych, formy naklejek, nalepek i wklejek na samochody osobowe – dostawcze wyklejanie na powierzchniach nie posiadających przetłoczeń, wytłoczeń i zagłębień.

tablica_broker_fm
Przykład zastosowania folii monomerycznej na szyldzie firmowym. Metoda produkcji – plotowanie (wycinanie ploterowe) folii samoprzylepnej.

Folie monomeryczne – zastosowanie długookresowe

stosujemy również na wszelkiego rodzaju tablice reklamowe i informacyjne gdzie podkładem jest płaska blacha, płyta PCV, metaplex czy też Dibond. Folie tego segmentu sprawdzą się również wszędzie tam gdzie mamy do czynienia ze stabilną strukturą materiału w opcji płaskich powierzchni. Folie monomeryczne jak i polimerowe czy wylewane możemy stosować w połączeniu z tworzeniem grafik reklamowych przy użyciu wielkoformatowego druku solwentowego.

sam_rowmix
Przykład zastosowania folii monomerycznej na zabudowie płaskiej samochodu dostawczego grafika wykonana w technologii wielkoformatowego druku solwentowego.

Folia z grupy tzw. ekonomicznych – czyli najtańszych. Nasza drukarnia stosuje folie monomeryczne europejskich producentów, głównie:

  • AVERY
  • ORACAL – Digital Media Printing
  • ARLON
  • Digital 3M

Nie drukujemy na Chińskich foliach monomerowych czy pseudowylewanych !!! Ze względu na nie zadowalającą stabilność temperaturową, nadmierną rozciągliwość i słabą powtarzalność kolorystyczną poszczególnych rolek produkcyjnych.


Folia polimerowa średnio i długookresowa

Drugą bardzo często spotykaną  grupą folii samoprzylepnych to folie polimerowe. Zastosowanie ich jest adekwatne do planowanej długości ekspozycji jak i rodzaju podłoża pod aplikację. Folie polimerowe aplikujemy wszędzie tam, gdzie wymagana jest średnio lub długookresowa ekspozycja reklamy. Folia polimerowa, w odpowiednich warunkach i aplikowana przez doświadczonego aplikatora (wyklejacza) daje się delikatnie formować na lekko obłych powierzchniach. Ma zastosowanie wszędzie tam gdzie folia monomerowa (monomeryczna), ale czas jej ekspozycji jest wydłużony nawet do 5-7 lat. Folia polimerowa jest folią droższą od folii monomerowych ale tańszą od folii wylewanych.  Folie polimerowe najczęściej znajdują swoje zastosowanie przy produkcji reklam na samochodach, tablicach reklamowych, szyldach firmowych, gdzie planowana jest dłuższa w czasie ekspozycja. Folie tego typu polecamy inwestorom, którzy planują długookresową eksploatację grafiki w trudnych warunkach (mocno eksploatowane pojazdy, reklamy narażone na długotrwałe operowania promieniami UV – miejsca ekspozycji od strony południowej).

oknoplast_reklama na Vivaro (1)
Przykład zastosowania folii monomerycznej na zabudowie płaskiej samochodu dostawczego….

Niestety nie jest folią polecaną do aplikacji na głębokie przetłoczenia, zagłębienia, wklęsłości i obłości. Do takich zastosowań musimy użyć najbardziej wyrafinowanej folii, jaką jest folia wylewana.

Folie wylewane czyli wyższy stopień wtajemniczenia

Ostatnią grupą podstawową w omawianym artykule, są folie najbardziej zaawansowane czyli folie wylewane. Folie te poprzez zastosowane technologie produkcyjne mają niezwykle ciekawe właściwości. Folie z tej grupy asortymentowej, są przeznaczone do najbardziej wymagających aplikacji tworzonych reklam. Ze względu na możliwość kasowania efektu pamięci w procesie technologicznym aplikowanej grafiki – jest to absolutna czołówka w ofercie samoprzylepnych folii używanych w reklamie. Należy pamiętać, że aplikacja folii wylewanych jest związana ze ścisłym przestrzeganiem reżimów technologicznych – które poprzez obróbkę termiczną mają usnąć efekt pamięci folii. W praktyce proces obróbki folii wylewanych ma za zadanie spowodować, aby folia nie wracała do zapamiętanego położenia. Folia po odpowiednim wygrzaniu ma zapamiętać swoje nowe kształty na obłościach i wklęsłościach podkładu i pozostać w tej pozycji.

Folie wylewane stosujemy głównie do wykonywania reklam na nieregularnych powierzchniach.

Reklama na samochody jako popularny produkt drukarni wielkoformatowej

wyklejanych na powierzchniach nieregularnych. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju auta, pojazdy gdzie powierzchnie pod aplikację posiadają wgłębienia, wtłoczenia, zaokrąglenia, obłości itp. Folie wylewane są używane najczęściej do wykonania reklamy cało powierzchniowej na pojeździe. Oczywiście folie wylewane znakomicie sprawdzają się przy tworzeniu różnego rodzaju grafik łączonych: pełno kolorowych z grafikami wektorowymi.. Wykonujemy przy jej użyciu np. pełno kolorowe grafiki reklamowe, aplikacje zmiany koloru pojazdu, collage’u reklamowego składającego się z elementów wklejki zadrukowanej aplikacji z grafiką wektorową.

sam_rajdowka
Przykład zastosowania folii wylewanej na samochodzie o znacznych przetłoczeniach grafika wektorowa.

Folie wylewane możemy również stosować na płaskich powierzchniach, oraz wszędzie tam gdzie oczekiwana jest długoletnia ekspozycja (5/7 lat) nie zmienności koloru i trwałości połączenia z podkładem. Zalecamy przy tym ostatnim zastosowaniu laminację zabezpieczającą wydruk przed promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Wbrew obiegowym opiniom, serwowanym przez niektóre Agencje i Firmy reklamowe, jakoby wydruk solventowy był odporny na uszkodzenia mechaniczne, informujemy, że niestety jest on odporny w sposób ograniczony zwłaszcza na ścieranie, czyli działanie czynników mechanicznych. Tak więc w przypadku wydruków na foliach wylewanych (droższych) zalecamy zalaminowanie ochronne laminatem płynnym lub foliowym.

Folie reklamowe – adhezyjne. Bezklejowe nośniki informacji  reklamowej.

Folia adhezyjna, to stosunkowo nowy produkt przeznaczony do prezentacji informacji i reklamy. Jego specyficzne właściwości fizyczne pozwalają na bez klejowe mocowanie na płaskich powierzchniach typu szkło wystawowe, szyby sklepowe, witryny prezentacyjne – wystawowe.

Ciekawe artykuły powiązane:
– ile kosztuje wykonanie reklamy na samochód osobowy
– cennik banerów reklamowych: odblaskowych – blockOut – Siatka MESH
– zobacz galerie samochodów oklejonych przy pomocy różnych rodzajów folii
– potrzebujesz stronę www – poznaj ofertę dotyczącą reklamy internetowej

YouTube video

Similar Posts