LIVE STREAMING

KOMPLEKSOWE USŁUGI STREAMINGOWE

YouTube video

LIVE Streaming to kolejna usługa świadczona przez naszą firmę, którą chcieliśmy Państwu zarekomendować. Realizujemy relacje – transmisje  jednokamerowe, dwukamerowe w wersji ekonomicznej. Jak również bardziej rozbudowane projekty oparte na wielokamerowych relacjach na żywo. Zapewniamy nagłośnienie oraz oświetlenie stremowanego eventu.

CO TO JEST LIVE STREAMING?

Live streaming to forma przesyłania danych (np. dźwięku lub obrazu) w czasie rzeczywistym za pomocą internetu. Jest to proces transmitowania treści, które są generowane na żywo przez nadawcę do odbiorców na całym świecie. Uczestnicy streamingu mogą oglądać to wydarzenie w czasie rzeczywistym na swoich urządzeniach. Live streaming jest często używany do przekazywania na żywo konferencji, wydarzeń sportowych, koncertów, prezentacji biznesowych, webinariów czy streamowania gier wideo. Dzięki live streamingowi, ludzie na całym świecie mogą uczestniczyć w wydarzeniach, które mają miejsce w innych odległych lokalizacjach bez konieczności fizycznego uczestnictwa w nich.

Istnieją różne formy streamingu, które różnią się między sobą sposobem, w jaki są przesyłane dane. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze formy streamingu:

 1. Live video streaming (streaming wideo na żywo) – forma przesyłania wideo w czasie rzeczywistym. Użytkownik może oglądać to, co dzieje się na żywo, bez konieczności pobierania pliku wideo na swój komputer lub urządzenie mobilne.
 2. Live audio streaming (streaming audio na żywo) – forma przesyłania dźwięku w czasie rzeczywistym. Słuchacz może słuchać przesyłanego dźwięku bez konieczności pobierania pliku audio.
 3. Video on Demand (VOD) – to forma streamingu, która umożliwia użytkownikowi oglądanie materiałów wideo w dowolnym momencie, niezależnie od czasu emisji. Użytkownik może przewijać, zatrzymywać i wznawiać wideo według własnego uznania.
 4. Audio on Demand (AOD) – to forma streamingu, która umożliwia użytkownikowi odsłuchanie materiałów audio w dowolnym momencie, niezależnie od czasu emisji. Użytkownik może przewijać, zatrzymywać i wznawiać odsłuchiwanie audio według własnego uznania.
 5. Podcasting – to forma streamingu, która umożliwia użytkownikowi słuchanie programów radiowych lub innych materiałów audio on demand. Podcasty są zwykle w formacie serii i można je słuchać na urządzeniach mobilnych lub na komputerze.

LIVE STREAMING ONLINE vs TRANSMISJA OFFLINE

może być realizowany w dwu podstawowych wariantach. Pierwsza usługa to forma video transmisji offline (przekaz bezpośredni obrazu na media wewnętrzne zlecającego) z pominięciem strumieniowana do sieci. Do źródeł tych należą między innymi telebimy, ekrany prezentacyjne, wewnętrze monitory wizyjne, ekrany konferencyjne itp.) Transmisje realizowane są tylko na potrzeby osób bezpośrednio związanych z wydarzeniem wewnętrznym. Najbardziej popularną jest jednak Live streaming online – czyli strumieniowy przekaz audio-video na najbardziej popularne platformy internetowe: Facebook | YouTube | Twitter |

CO JEST POTRZEBNE DO SAMODZIELNEJ REALIZACJI TRANSMISJI LIVE

Aby przeprowadzić streaming, potrzebujesz kilku podstawowych urządzeń i narzędzi. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które pomogą Ci zacząć przeprowadzać samodzielnie streaming:

 1. Telefon z dobrą kamerką i mikrofonem wystarczy do prostej transmisji jednokamerowej.
 2. Miser video – to podstawa przy realizacjach wielokamerowych z elementami graficznymi (multimedialnymi).
 3. Komputer z dobrym procesorem i kartą graficzną – komputer musi być wystarczająco szybki i wydajny, aby obsłużyć przesyłanie strumieniowe w czasie rzeczywistym. Najlepiej, jeśli komputer posiada kartę graficzną, która umożliwia przetwarzanie transmisji wideo w wysokiej rozdzielczości.
 4. Mikrofon i kamera – jeśli chcesz przesyłać strumieniowo swoje wideo i dźwięk, potrzebujesz mikrofonu i kamery. Możesz użyć wbudowanego mikrofonu i kamery w komputerze lub kupić osobne urządzenia.
 5. Stabilne połączenie internetowe – aby przesyłać strumieniowo w wysokiej jakości, potrzebujesz stabilnego połączenia internetowego z dużą przepustowością. Najlepiej, jeśli masz połączenie kablowe lub sieć Wi-Fi o wysokiej prędkości.
 6. Oprogramowanie do przesyłania strumieniowego – istnieją różne narzędzia i platformy do przesyłania strumieniowego, takie jak OBS, Streamlabs OBS, XSplit, StreamYard, Restream i wiele innych.
 7. Konto na platformie do przesyłania strumieniowego – aby przesyłać strumieniowo, musisz mieć konto na platformie do przesyłania strumieniowego, takiej jak Twitch, YouTube, Facebook Live, czy LinkedIn Live.
 8. Oświetlenie – aby uzyskać lepszą jakość wideo, możesz skorzystać z dodatkowego oświetlenia.
 9. Statyw lub uchwyt – aby ustawić kamerę i/lub mikrofon w odpowiednim miejscu.
 10. Mikser audio – jeżeli transmisja będzie miała kilka torów dźwiękowych (mikrofony, mikroporty, odsłuchy, )
 11. Zestaw nagłaśniający (kolumny – głośniki) na statywach – jeżeli event ma mieć publiczność na sali

LIVE STREAMING – GDZIE ZNAJDUJE ZASTOSOWANIE?

LIVE STREAMING znany jest również pod nazwami bliskoznacznymi: „Stream Online”, „Streaming online”, „Transmisja na żywo” , „Realizacja transmisji online” to nic innego jak usługa związana z realizacją transmisji audio – video poprzez strumieniowanie w czasie rzeczywistym na dowolnie wybrane platformy oferujące możliwość przyjęcia zakodowanego streamu. Do live streamingu niezbędne jest zastosowanie urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk z możliwością wysłania treści w przekazie transmisji na żywo. Mówiąc prościej: musimy posiadać urządzenia umożliwiające przekaz obrazu i dźwięku do urządzenia przechwytującego. Następnie serwery dekodujące na platformach internetowych dokonują transmisji na wybrane kanały dystrybucyjne. Najbardziej popularnymi są platformy social mediowe: Facebook, YouTube, Twitter, WebPage, 

LIVE STREAMING  popularne narzędzie video marketingu.

Live Streaming to coraz bardziej popularne i coraz częściej używane narzędzie marketingowe. Popularność i dostępność platform oferujących możliwość przeprowadzania transmisji live stała się niezmiernie skutecznym elementem marketingu. Brak ograniczeń terytorialnych, masowa dostępność, potencjalnie wysoka docieralność to niezaprzeczalne atuty tej nowej formy reklamy. Przyciągnięcie uwagi klienta do swojego produktu czy marki stało się o wiele prostsze i osiągalne dla firm i osób z potencjalnie niewielkimi budżetami reklamowymi. Dobrze zaplanowana kampania reklamowa z użyciem mediów strumieniowanych bardzo skutecznie wspiera tradycyjne techniki reklamowe. 


Jedno i wielokamerowe transmisje stramingowe

LIVE STREAMING ONLINE – JAKIE EVENTY SĄ NAJCZEŚCIEJ TRANSMITOWANE?

Do najczęściej strumieniowanych relacji na żywo należą wszelkiego rodzaju:

 • konferencje firmowe
 • szkolenia online
 • relacje z eventów firmowych
 • webinary
 • wydarzenia sportowe
 • akcje promocyjne
 • koncerty muzyczne
 • wydarzenia polityczne
 • relacje z pokazów mody
 • eventy religijne
 • panele dyskusyjne 
Usługi Streamingowe Live na żywo - transmisje online
Relacje online z wydarzeń sportowych

Realizacja live streamingu z wydarzeń sportowych.

Streaming z konferencji i eventów firmowych

Realizacje streamingowe jedno – wielokamerowe z konferencji i eventów statycznych

Live Streaming Realizacje na żywo z koncertów

Streaming online z koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.


Transmisje online -Streaming wielokamerowy przy użyciu mikserów wideo

STREAMING ONLINE DOSTĘPNY DLA KAŻDEGO?

Jakie możliwości kryją się za realizacjami streamu online przedstawiliśmy w powyższej publikacji. Jednakże są pewne różnice w samej technice i jakości usługi. Najprostszym i najczęściej stosowanym w wersji amatorskiej jest streaming live jednokamerowy. Może go przeprowadzić praktycznie każdy użytkownik telefonu czy tabletu. Użycie najbardziej dostępnego narzędzia jakim jest telefon komórkowy, spowodował niesamowity wzrost popularności tej formy przekazu.
Praktycznie każdą amatorską jednokamerową realizację można wykonać we własnym zakresie przy zaangażowaniu minimalnych środków. Skuteczność tego połączenia daje praktycznie nieograniczone możliwości streamowania. Są to jednak rozwiązania do zastosowań prywatnych – amatorskich.

Wszędzie tam gdzie gdzie priorytetem jest jakość. Możliwość wielokamerowego przekazu – wprowadzenie dodatkowych elementów graficznych, kontrola nad torem audio, niezbędne jest użycie specjalistycznych – dedykowanych rozwiązań. LIVE STREAMING ONLINE na kilka platform jednocześnie,  z zaawansowanym systemem statystyk, wprowadzeniem elementów interakcji, jest już bardziej skomplikowaną usługą. Takich rozwiązań nie da się wykonać w pojedynkę i przy użyciu telefonu komórkowego.

NAJBARDZIEJ POPULARNE PLATFORMY STREAMINGOWE

Jednymi z pierwszych, którzy udostępnili platformy i technologię do realizacji bezpłatnych transmisji live były Facebook i Youtube. Od tego czasu czyli od 2016 roku, praktycznie każdy użytkownik telefonu komórkowego, komputera czy innego urządzenia mogącego być w trybie online jest wstanie przeprowadzić „jednokamerową transmisje live streamingową” z każdego miejsca świata gdzie dostępny jest internet. Profesjonalny streaming wielokamerowy niestety jest już obarczony wieloma dodatkowymi wymaganiami technicznymi i jego realizacja nie jest już tak prosta.


ILE KOSZTUJE TRANSMISJA LIVE STREAMING I OD CZEGO ZALEŻY JEJ CENA?

Przechodzimy do bardzo istotnej kwestii czyli ceny realizacji transmisji video do internetu. Cena usługi uzależniona jest od kilku bardzo istotnych elementów. 

 • ilość kamer na evencie niezbędnych do zrealizowania usługi zgodnie ze scenariuszem – oczekiwaniami klienta
 • ilośc operatorów zaangażowanych w przedsięwzięcie
 • rodzaju planowanej transmisji (statyczna – dynamiczna)
 • rozdzielczości docelowej transmisji (HD, FHD, 4K).
 • sposobu i rodzaju obsługi audio (realizator dźwięku – ilości mikrofonów, ilości odsłuchów, monitory odsłuchowe).
 • dodatkowych elementów wzbogacających przekaz (krany kamerowe, ekrany ledowe, streaming z perspektywy lotu ptaka).
 • użycie kamer bezprzewodowych – mobilne transmisje dynamiczne
 • rozbudowany wymagający przekaz audio (duża ilość mikrofonów wraz z infrastrukturą)
 • czasu trwania eventu – transmisji online
 • planowanej godziny rozpoczęcia wydarzenia (przedpołudniowe transmisje wymagają dodatkowego dnia montażowego – testowego)
 • orientacyjnej ilości planowanych oglądających (streaming na platformy inne niż FB |YT
 • rodzaju transmisji (prywatna, ogólnie dostępna, dostępna poprzez hasło dostępu, płatna np. PPV)
 • odległości planowanego wydarzenia od siedziby zleceniobiorcy – koszty logistyczne
 • ponadstandardowych wymagań jakościowych przeprowadzanego streamingu – zaawansowane systemu kodowania przekazu
 • ilości platform na które mają być realizowane transmisje
 • dostępnej infrastruktury sieciowej (internetowej)
 • dodatkowych innych ponadstandardowych wymagań realizacyjnych

LIVE STREAMING 4YOU – POWIEDŹ CZEGO POTRZEBUJESZ A MY POWIEMY ILE TO KOSZTUJE?

Do podstawowej wyceny usługi potrzebujemy poznać minimum 4 informacje

 • Ilość kamer – ilość operatorów 
 • Planowane platformy transmisji i czas streamingu online
 • Miejsce realizacji i rodzaj eventu
 • Wymagana rozdzielczość transmisji

Usługa ekonomiczna oparta jest na kodeku H.264
Dostępna opcja kodowania HEVC – H.265 (wyższa jakość transmisji)

Live streaming z wydarzeń sportowych

LIVE STREAMING CENNIK – PODSTAWOWE PAKIETY CENOWE
ILE KOSZTUJE REALIZACJA TRANSMISJI LIVE STREAMING?

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych pakietów cenowych live streamingu realizowanych na terenie Polski.

PAKIET STREAMINGOWY STREAMING CZAS TRANSMISJI / ILOŚĆ KAMERCENA NETTO
PAKIET 1 Kam - ekonomiczny1 kamera statyczna, mikser video, realizator wizji, czas trwania transmisji do 30 minut, max 2 elementy graficzne w transmisji, 1 platforma YT lub FBod 490,00
PAKIET 1 Kam1 kamera statyczna, mixer video, realizator wizji, komputer broadcastowy, do 4 elementów graficznych w transmisji, max 1 mikrofon nakamerowy, streaming do 1 godzinyod 990,00
PAKIET 2 Kam2 kamery statyczne, mixer video, realizator wizji, do 8 elementów graficznych w transmisji, max 1 mikrofon nakamerowy lub dźwięk zamawiającego podany po XLR, realizacja do 2 godzin transmisjiod 1490,00
PAKIET 3 Kam3 kamery statyczne, mixer video, realizator wizji, media player do 10 elementów w transmisji, 1 mikrofon nakamerowy lub dźwięk podany przez XLR, realizacja do 2 godzin, od 1990,00
PAKIET 4 Kam4 kamery statyczne (bez operatorów) pozostałe parametry j.wod 2490,00
PAKIET 3 Kam+3 kamery (2 statyczne + jedna z operatorem), realizator wizji, mixer video, do 10 elementów media player, dźwięk podany przez XLR (zapewnia zamawiający) pozostałe j.w.od 2990,00
PAKIET 4 Kam+4 kamery (3 statyczne + jedna dynamiczna z operatorem) Pozostałe j.w.od 3990,00
PAKIET 4 Kam++4 kamery (2 statyczna + 2 dynamiczne z operatorami), mixer video, realizator wizji, do 12 elementów media player w emisji, dźwięk do transmisji podany poprzez XLR od 4990,00
INNE PAKIETY DO WYCENY INDYWIDUALNEJ.Maksymalna ilość kamer w transmisji- 16szt. Dodatkowe opcje: kompleksowa realizacja akustyczna: mikrofony doręczne - nagłowne - krawatowe, realizacja oświetleniowa - reflektory panelowe, kierunkowe, spotowe, efektowe, statyczne, dynamiczne.
Dostępne opcje dodatkowe: streaming z drona, kran filmowy do 11m, ekrany diodowe, budowa sieci internetowej LTE, itp.
Wycena streamingu ponadstandardowego wymaga zapoznania się z wymaganiami zamawiającego.
Do uzgodnienia.

Podane wartości cenowe są kwotami netto do których należy doliczyć 23% podatku VAT.
Ceny w pakietach zawierają: usługę streamingu na jedną wybraną platformę, profesjonalny mixer video, komputer broadcastowy, realizatora wizji,
niezbędne okablowanie, kamery, operatorów w transmisjach dynamicznych

UWAGA !  WARTOŚCI W CENNIKU NIE ZAWIERAJĄ:

 • Kosztów dojazdu na event – liczony w dwie strony z lokalizacji Wieliczka
 • Budowy sieci internetowej w przypadku braku stacjonarnych – stabilnych łącz sieciowych
 • Realizacji audio z osobnym realizatorem dźwięku – ścieżka audio podana na mikser jako suma z konsoli akustyka po stronie zamawiającego.
 • Realizacji oświetlenia planu – do kalkulacji po zapoznaniu się z wymaganiami produkcji.
 • Elementów dodatkowych: mikrofonów, mikroportów, odsłuchów, ekranów podglądowych, kranów filmowych, ekranów diodowych,
 • systemów bezprzewodowej transmisji video i innych nie wymienionych w podstawowym opisie usługi streamingu.
 • Stabilizatorów ujęć – mobilnych kamer operatorskich

Powyższe elementy nie ujęte w cenniku wymagają oddzielnej kalkulacji jako elementy ponadstandardowe. Ich wycena wymaga skonkretyzowanych i określonych przez producenta eventu wymagań technicznych.

PRZYKŁADOWA ROZBUDOWANA REALIZACJA STREAMINGOWA

W poniższym linku przedstawiamy przykład rozbudowanej transmisji streamingowej obejmującej wielokamerowy przekaz, operatorów kamerowych, kran kamerowy, obsługę realizacji światła, ekran diodowy, obsługę realizacji dźwięku, wprowadzenie do transmisji tłumaczy symultanicznych, łączenia zdalne z interakcją. Streaming odbywał się na 4 platformy w tym angielskojęzyczną, rosyjskojęzyczną, niemieckojęzyczną oraz dwa profile polskie: Facebook oraz YouTube. Efekt finalny widoczny poniżej.

YouTube video

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani przeprowadzeniem profesjonalnej transmisji live streamingowej, prosimy o kontakt – przygotujemy ofertę dopasowaną do Państwa oczekiwań.

Zapraszamy do współpracy.


Zobacz również