Szybkość łącza internetowego - jaka powinna być bezpieczna prędkość upload

SZYBKOŚĆ INTERNETU i JEGO ZNACZENIE W TRANSMISJACH ONLINE

Live streaming - usługi transmisji na żywo dla firm
Jaka szybkość internetu jest wymagana do przeprowadzenia transmisji

Jakiej szybkości internet jest potrzebny do udanego live streamingu w sieci?

Z pewnością oglądając transmisje w internecie zdarzyło się Państwu zaobserwować zamrożone klatki, przerwy w przekazie audio, czy wręcz przerwy w realizowanej transmisji. Najczęściej przyczyną takich awarii jest słaba jakość internetu z którego korzysta ekipa realizująca event. Jaki zatem parametr szybkości łącza jest tym właściwym na który powinniśmy zwrócić uwagę?

Upload jako główny parametr oceny szybkości łącza internetowego dla potrzeb transmisji online

Najczęściej operatorzy dostarczający nam łącza internetowe kładą nacisk na parametr szybkości pobierania. Nie jest to błędna taktyka, gdyż najczęściej w konsumenckich zastosowaniach pobieramy treści z sieci i ten element jest dla nas kluczowym. Niestety przy realizacji transmisji online czyli streamowaniu parametr który jest dla nas kluczowym to upload – czyli prędkość wysyłania. Czy jest zatem konkretna wartość uploadu, która zapewni nam bezpieczną transmisję? Niestety w zależności od parametrów transmisji – miejsca na które stremujemy, czy platformy którą wykorzystujemy do osadzenia naszej transmisji ten parametr będzie inny.

Szybkość internetu niezbędnego do realizacji transmisji na Facebook”a i Youtube”a

Streaming na Facebook’a czy YouTube będą miały różniące się wartości odpowiedniego parametru szybkości uploadu. Streaming na Facebooka jest mniej wymagający i w zależności od rozdzielczości realizowanej transmisji stabilna szybkość na poziomie 2/3Mbit w zupełności nam wystarczą i nie powinniśmy się obawiać problemów związanych z.prędkością sieci. Na YouTube niestety wymagania są wyższe. Transmisje w FullHd czyli 1920x1080p powinniśmy zapewnić stabilne łącze w zakresie 4/6mbit/sec. Zwiększając rozdzielczość do 4K nasz upload powinien być nie mniejsze niż 12/18 Mbit/sec.

Jak sprawdzić szybkość internetu?

Do sprawdzenia parametrów szybkości łącza internetowego możemy użyć darmowych narzędzi uruchamianych z poziomu przeglądarki. Najbardziej popularną aplikację jest SPEEDTEST. Tu możemy znaleźć dwa przydatne adresy: speedtest.net oraz speedtest.pl Klikając w wybraną aplikację otrzymamy 2 najważniejsze dla nas informacje: PING oraz Speed Upload. Ping jest o tyle ważny, że możemy poznać parametr opóźnienia w wysyłaniu naszych pakietów. Im jest on mniejszy tym lepiej. Speed Uload to najważniejszy dla nas parametr łącza. Prócz prędkości ważnym jest obserwacja jego stabilności. Im wykres połączenia w formie graficznej jest bardziej zbliżony do linii wschodzącej tym lepiej.

Szybkość łącza internetowego - jaka powinna być bezpieczna prędkość upload
Speedtest.net – wykres prędkości łącza internetowego przed transmisją online. Parametry pozwolą nam na streaming w jakości 4K.

Prędkość internetu zmierz za pomocą narzędzia speedtest_pl
Speedtest.pl – Wskazania szybkości internetu przed realizacją usługi streamingowej

Live Streaming na Youtube – transmisje online na Facebook – jakie mają wymagania dotyczące minimalnej szybkości internetu?

Poniżej podajemy minimalne, zalecane oraz maksymalne prędkości wysyłania ustawiane w parametrach transmisji. Prosimy pamiętać, że podane wartości dotyczą stabilnego wskazania prędkości, zatem na testach szybkościowych wartości te powinny być przynajmniej 20/30% wyższe.

Facebook – rozdzielczość 720p – prędkość wysyłania: minimalna: 1 Mbit/sec | prędkość wystarczająca: 2Mbit/sec | prędkość bezpieczna: 4 Mbit/sec
Youtube – rozdzielczość 1080p – prędkość wysyłania: minimalna: 2 Mbit/sec | prędkość wystarczająca: 4,5Mbit/sec | prędkość bezpieczna: 8 Mbit/sec
Youtube – rozdzielczość 2160p – prędkość wysyłania: minimalna: 8 Mbit/sec |. prędkość wystarczająca: 18 Mbit/sec | prędkość bezpieczna: 24 Mbit/sec

Jak uzyskać szybkie – stabilne i bezpieczne połączenie internetowe?

Pojedyncze pasmo internetowe nie jest pewnym połączeniem w transmisji. Dlatego też dla bezpieczeństwa realizowanego przekazu live powinniśmy zadbać o to aby w razie choćby minimalnego zerwania łącza, nasza transmisja nie uległa zatrzymaniu. Przerwanie połączenia często skutkuje zerwaniem transmisji i w niektórych okolicznościach nie możliwość jej kontynuacji. Starajmy się zawsze używać połączenia kablowego. Sieci Wi-Fi są bardzo wygodne i o ile sprawdzają się w surfowaniu po sieci o tyle podczas transmisji są one często mało stabilne. Mała stabilność, spadki szybkości łącza, spadki jakości uploadu, opóźnienia w przesyle informacji bitowych mogą spowodować nie lada problemy podczas streamingu. Dodatkowo zalecamy użycie technologii łączenia kilku pasm internetowych w protokole „Bondingu” aby w razie awarii jednego z pasm sieci inne przejmowały ich podtrzymanie. Agregacja czyli łączenie pasm sieciowych to dużo wyższe bezpieczeństwo każdej realizacji streamingowej. Pamiętajmy aby nasze główne łącze było maksymalnie odciążone przez innych użytkowników lub programy czy aplikacje. Postarajmy się zadbać o połączenie kilku sieci dostarczających nam internet w jedno zsumowane pewne łącze bondingowane.

Szybkość internetu można poprawić – Speedyfy – aplikacja do agregacji wielu źródeł w jedno stabilne i bezpieczne łącze internetowe

Bonding czyli zadbajmy o stabilne i bezpieczne łącze streamingowe dla naszych transmisji

Mamy świadomość, że dedykowane urządzenia hardwarowe do tworzenia agregowanych bezpiecznych pasm internetowych są jeszcze dość drogie tak w zakupie jak i późniejszym abonamencie za wykorzystanie. Ale istnieją również dużo tańsze rozwiązania softwarowe pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo połączenia. Do tych najbardziej popularnych służy aplikacja: Speedify pozwalająca na połączenie kilku źródeł internetowych (LTE oraz Ethernet) do stworzenia jednego zsumowanego połączenia o dużo większej stabilności i prędkości niż pojedyncza nie agregowana sieć. Zachęcamy i polecamy to rozwiązanie. Aplikację można znaleźć i pobrać pod tym linkiem: speedify.com


Similar Posts