TRANSMISJE ONLINE

TRANSMISJE INTERNETOWE Z EVENÓW
KRAKÓW  WIELICZKA  MAŁOPOLSKA

Live streaming dla Ciebie - Transmisje online do internetu

Transmisje online do internetu w obecnie panujących warunkach zagrożenie epidemicznego stały się jedną z najbardziej popularnych usług świadczonych przez firmy z rynku audio- video. Trend ten przewidujemy, z biegiem czasu będzie się bardzo dynamicznie rozwijał. SamART dzięki posiadanej strukturze sprzętowej – możliwościom technicznym i doświadczeniu w bezpośrednich relacjach filmowych poszerza ofertę o ten rodzaj usług. W tym krótkim wpisie zaprezentujemy kilka podstawowych możliwości realizacji transmisji online w wersjach od najprostszej – samodzielnej jak również tych bardziej zaawansowanych. 

TRANSMISJA ONLINE DO SIECI – JAK JĄ ZROBIĆ SAMODZIELNIE?

Nie będziemy ukrywać, że proste – mniej skomplikowane relacje jednokamerowe można wykonać we własnym zakresie. W wersji super ekonomicznej – każdy użytkownik średniej jakości telefonu komórkowego może we własnym zakresie zrealizować szybką relację na żywo do najbardziej popularnych social mediów. Niestety taki rodzaj transmisji live jest obarczony wieloma ograniczeniami technicznymi. Można jednak niewielkim kosztem poprawić jej jakość poprzez zastosowanie kilku dodatkowych elementów. Do podstawowych należy zaliczyć dodatkowy mikrofon – poprawiający w sposób znaczy wrażenia audio, dodatkowe oświetlenie i element stabilizujący kamerkę (np. statyw – czy żyroskopowy stabilizator ujęć ).  Uzbrojeni w takowy zestaw podstawowy możemy rozpocząć jednokamerowy streaming do sieci na trochę wyższym poziomie. Oczywiście nie ukrywajmy, że tego rodzaju stream będzie. miał wiele ograniczeń w przekazie – ale jeżeli ktoś ma takie a nie inne środki, podpowiadamy, że taka transmisja jest do zrobienia.

REALIZACJA TRANSMISJI WIELOKAMEROWYCH – TRANSMISJE ONLINE Z KILKU KAMER

Do przeprowadzenie wielokamerowych transmisji online będziemy potrzebować niestety kilku dodatkowych sprzętów. Pierwszym elementem to kamery z których sygnał będziemy musieli dostarczyć do urządzenia – programu streamującego. Dodatkowo nie mając miksera musimy posiadać karty przechwytujące sygnał z kamer celem podania ich do programu emisyjnego. Najlepszym ale nie najtańszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w odpowiedni mikser video, który obsłuży nam płynne miksowanie realizacji z kilku kamer i dodatkowych źródeł.  Najbardziej popularne i najprostsze miksery obsługują od 2 do 4 kamer jednocześnie. Bardziej zaawansowane produkty mają możliwości podłączenie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu. 

Wielokamerowe transmisje do internetu

OBSŁUGA AUDIO W TRANSMISJACH ONLINE

To kolejny bardzo ważny czynnik o który musimy zadbać przygotowując się do transmisji – streamingu z wydarzenia.  Najmniej skomplikowane i wymagające są transmisje z wydarzeń typu konferencja, webinaria z pojedynczo wypowiadającą się osobą. Już większym wyzwaniem będzie wieloosobowy panel dyskusyjny oparty na spontanicznej rozmowie wielu osób. Musimy tu zadbać o kilka odseparowanych i z pełną kontrolą źródeł audio. Aby obsłużyć tego typu transmisję będzie generować konieczność użycia kolejnego urządzenia jakim będą mikrofony oraz mikser audio niezbędny do wysterowania wszystkich źródeł. Do obsługi – ustawienia – kontroli audio będziemy potrzebować kolejnej osoby do obsługi tego toru – czyli akustyka – dźwiękowca.  Najbardziej wymagające transmisje z wydarzeń muzycznych typu koncerty muzyki symfonicznej będą generowały konieczność obsługi grupy akustyków z zaawansowanymi rozwiązaniami na najwyższym poziomie. Tego typu eventy są realizowane przy połączeniu najcześciej siły kilku grup – firm specjalizujących się w obsłudze tego typu realizacji.

Transmisje online -Streaming wielokamerowy przy użyciu mikserów wideo

MIKSER VIDEO I CO JESZCZE POTRZEBUJEMY DO TRANSMISJI ONLINE

Jeżeli podjęliśmy decyzję o potrzebie realizacji bardziej złożonych – bardziej profesjonalnych transmisji powinniśmy się zaopatrzyć we wspomniany mikser video. Zanim zaczniemy się za nim rozglądać niezbędnym elementem będzie zastanowienie się w jakiej maksymalnej odległości od miksera będą znajdować się nasze kamery. Jeżeli będziemy brać. pod uwagę tylko kameralne spotkania – webinaria – konferencje w małych i średnich salach, to wystarczy nam mikser obsługujący tylko sygnał HDMI.  W przypadku, gdy może się zdarzyć, że kamery będą oddalone od stanowiska reżyserskiego na większe odległości niż 5-10-15metrów, musimy zaopatrzyć się w urządzenie obsługujące przesył sygnału w standardzie technologii SDI. Tu niestety urządzenia będą zdecydowanie bardziej wymagające i tym samym zdecydowanie droższe. SDI daje nam możliwości przesyłu nieskompresowanego obrazu do miksera na odległości nawet powyżej 100m.  Nie bez znaczenia będzie również fakt, że prócz miksera musimy posiadać odpowiednie kamery obsługujące ten standard. A tu już ceny zakupu takich urządzeń są zdecydowanie wyższe niż budżetowe rozwiązania.

Live Streaming Realizacje na żywo z koncertów

OŚWIETLENIE PLANU – BARDZO WAŻNYM ELEMENTEM W TRANSMISJACH NA ŻYWO

Ten element zostawiamy na sam koniec, gdyż jest on dynamicznie dostosowywany każdorazowo po zapoznaniu się ze scenariuszem transmitowanego eventu. Inne wymagania oświetleniowe będą miały wydarzenia sportowe – plenerowe odbywające się w czasie dziennego światła zastanego.  A inne wymagania oświetleniowe będą występować podczas realizacji wieczornego panelu dyskusyjnego w klubowej piwnicy. Każdorazowo musimy temat oświetlenia dostosowywać do warunków w jakich będzie odbywać się nasza transmisja.

SZYBKOŚĆ ŁĄCZA INTERNETOWEGO – PODSTAWA KAŻDEJ TRANSMISJI ONLINE

Przechodzimy do ostatniego elementu niezbędnego do przeprowadzenia internetowej transmisji live. Jakie wymagania techniczne musi posiadać nasze łącze sieciowe, aby zrealizować bezpieczną – stabilną transmisję? Te parametry będą uzależnione od tego jakiej jakości obraz planujemy transmitować? Na ile platform jednocześnie transmisja będzie przesyłana tym samym łączem? Czy będziemy korzystać z dedykowanych serwerów restrimingowych – czy też live robimy bezpośrednio na kanały? Jakiego rodzaju kodowania sprzętowego będziemy używać do wysyłania sygnału? 

Zasada jest prosta im wyższa jakość transmisji i większa ilość planowanych platform – tym wyższe będą wymagania tak sprzętowe jak również sieciowe. Najbardziej optymistycznym i komfortowym rozwiązaniem jest posiadanie stałego łącza z wysokim stabilnym uploadem realizowanym np. za pomocą światłowodu. Niestety takie warunki są często nieosiągalne lub utrudnione w miejscu w którym usytuowane jest nasze miejsce realizacji. Musimy zatem przed planowaną realizacją poznać parametry dostępnego łącza.

Najbardziej popularne darmowe platformy social mediowe już na samym początku dyktują jaką rozdzielczość maksymalną są w stanie obsłużyć. Przykładowo Facebook Live przyjmuje stream o maksymalnej rozdzielczości 1280 x 720, YouTube preferuje maksymalną rozdzielczość transmisji na poziomie 1920 x 1080 a nawet 4K. Dedykowane platformy komercyjne (płatne) umożliwiają streaming w rozdzielczościach powyżej Full HD. Ale to już są specyficzne i bardzo wymagające realizacje streamingowe tak pod względem sprzętowym jak i softwarowym.

Mamy również możliwość programowego ustawienia maksymalnych parametrów tak rozdzielczości jak również kompresji dostosowanej do szybkości łącza. Doradzamy aby przed przystąpieniem do transmisji i w czasie testów przedemisyjnych nie przekraczać 40% deklarowanej średniej wartości upload. Przykładowo – jeżeli w testach średnia stabilna wartość jest na poziomie 10Mbit/sec – naszą bezpieczną wartością graniczną będzie stream na poziomie 4Mbit/sec. Odpowiednio przy wyższych wartościach limity ustalamy odpowiednio je podwyższając. Da nam to gwarancję, że nawet przy lekkich wahaniach prędkości internetu nasza transmisja będzie dalej płynna i stabilna.

TRANSMISJE ONLINE – ROBIĆ SAMEMU CZY ZLECIĆ FIRMIE ZEWNĘTRZNEJ?

Na tak zadane pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. W zależności od potrzeb, wymagań, rodzaju transmisji, funkcji jaką ma spełniać można zastosować różne klucze pomocne przy planowaniu realizacji transmisji. Jeżeli pierwszym i najważniejszym kryterium jest najniższa cena – to z całą pewnością taki live powinniśmy próbować realizować sami. Podpowiadamy aby wcześniej poćwiczyć – przetestować ustawienia i dopasować je do panujących wymagań technicznych. Jeżeli jednak priorytetem jest jakość, stabilność, konieczność wprowadzenia dodatkowych elementów graficznych, urozmaicenie przekazem wielokamerowym, połączeniem z innymi istotnymi elementami audio-wizualnymi – tu niestety trzeba się będzie zdać na firmę zewnętrzna.

Transmitowanie obrazu i dźwięku do internetu
Jedno i wielokamerowe transmisje stramingowe

LE KOSZTUJE REALIZACJA TRANSMISJI ONLINE I JAKIE ELEMENTY MAJĄ WPŁYW NA CENĘ?

Transmisja online w zależności od stopnia zaawansowania i wykorzystanego sprzętu może kosztować już poniżej 1000 zł netto. Mówimy tu o krótkiej, niewymagającej jedno – dwu kamerowej – realizacji za pomocą miksera video. Najtańszą wersją tego typu usługi będzie oczywiście samodzielna i bezkosztowo usługa. Można ją wykonać za pomocą telefonu czy dedykowanej komputerowej kamery internetowej. Wszędzie tam gdzie wymagania techniczne i oczekiwania zlecającego są większe, musimy liczyć się z wyższą wyceną takiej realizacji.

Jakie elementy mają wpływ na wycenę realizacji online do internetu?.

Pierwszym dość istotnym czynnikiem to ilość źródeł przechwytywanego obrazu. Chodzi tu oczywiście o kamery rejestrujące wydarzenie. Kolejnym elementem jest specyfikacja eventu: czy jest to realizacja statyczna bez pracy operatorów (tańsza opcja), czy event dynamiczny z dynamiczną obsługą kamer. Czy plan wydarzenia jest odpowiednio doświetlony światłem zastanym czy też niezbędne jest oświetlenie planu. Jak duża jest scena do realizacji usługi oświetlenia. Czy transmisja jest oparta na przekazie wielościeżkowym audio czy też realizacja otrzymuje już gotową – zmiksowaną ścieżkę akustyczną. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na cenę transmisji online jest ilość i rodzaj elementów dodatkowych, które mają lub muszą pojawić się w transmisji.

Transmisje online – cennik przykładowy

Poniżej publikujemy przykładowe ceny podstawowych pakietów realizacji transmisji online w rozbiciu o ilość kamer – liczbę operatorów oraz czasu trwania. Dodatkowe usługi jak oświetlenie eventu, kompleksowa realizacja dźwiękowa: miksery – mikrofony – nagłośnienie, wymagają osobnej kalkulacji. Cena usług dodatkowych wyceniana jest po zapoznaniu się z wymaganiami klienta.

PAKIET - MINIPAKIET PODSTAWOWYPAKIET STANDARDOWY - 2 kamPAKIET STANDARD - 3 kamPAKIET STANDARD 4 kam
1 kamera statyczna1 kamera statyczna2 kamery statyczne3 kamery statyczne4 kamery statyczne
do 30 minut streamingudo 2 godzin streamingudo 2 godzin streamingudo 2 godzin streamingudo 2 godzin streamingu
1 platforma streamingowa (np.Facebook, YouTube, Twitch)1 platforma streamingowa (np.Facebook, YouTube, Twitch)1 platforma streamingowa (np.Facebook, YouTube, Twitch)do 2 platform streamingowych (np.Facebook, YouTube, Twitch)do 2 platform streamingowych (np.Facebook, YouTube, Twitch)
Multimedia w transmisji: (plansze, podpisy, napisy) do 4 źródełMultimedia w transmisji: (plansze, podpisy, napisy) do 10 źródełMultimedia w transmisji: (plansze, podpisy, napisy) do 10 źródełMultimedia w transmisji: (plansze, podpisy, napisy) do 15 źródełMultimedia w transmisji: (plansze, podpisy, napisy, filmy, spoty reklamowe) do 15 źródeł)
Obsługa dźwiękowa po stronie zamawiającego. Suma dostarczona po XLRObsługa dźwiękowa po stronie zamawiającego - Suma dostarczona po XLRObsługa dźwiękowa po stronie zamawiającegoObsługa dźwiękowa po stronie zamawiającego - sygnał do transmisji przejęty poprzez łącze XLR dostarczoneObsługa dźwiękowa po stronie zamawiającego - sygnał do transmisji przejęty poprzez łącze XLR
Obsługa oświetleniowa po stronie zamawiającegoObsługa oświetleniowa po stronie zamawiającegoObsługa oświetleniowa po stronie zamawiającegoObsługa oświetleniowa po stronie zamawiającegoObsługa oświetleniowa po stronie zamawiającego
Uczestnicy zdalni prelegenci - nie dotyczyUczestnicy zdalni - prelegenci - nie dotyczyUczestnicy zdalni - prelegenci - brak elementów w transmisjiUczestnicy zdalni aktywni prelegenci - do 2 osóbUczestnicy zdalni prelegenci - do 2 aktywnych uczestników
Stabilne łącze internetowe RJ45 - po stronie zamawiającego.Stabilne łącze internetowe RJ45 - po stronie zamawiającego.Stabilne łącze internetowe RJ45 - po stronie zamawiającego.Stabilne łącze internetowe RJ45 - po stronie zamawiającego.Stabilne łącze internetowe RJ45 - po stronie zamawiającego
cena od 490,00 + VATCena od 990,00 + VATCena od: 1490,00 + VATCena od: 1990,00 + VATCena od 2490,00 + VAT

TRANSMISJI ONLINE – OD CZEGO ZALEŻY JEJ CENA

Cena realizacji transmisji online może się różnić w zależności od wielu czynników. Do najbardziej istotnych zaliczyć możemy::

  1. Czas trwania transmisji – im dłuższa transmisja, tym wyższe koszty produkcji i obsługi technicznej.
  2. Skala i złożoność produkcji – cena realizacji transmisji online zależy od skali i złożoności produkcji. Im więcej kamer, sprzętu i personelu technicznego jest potrzebne, tym wyższe koszty.
  3. Wykorzystany sprzęt i technologia – użyty sprzęt i technologia wpływają na jakość transmisji, ale także na koszty produkcji. Wykorzystanie specjalistycznego sprzętu i oprogramowania może znacznie zwiększyć koszty realizacji usługi.
  4. Rodzaj i ilość dodatkowych usług – w zależności od indywidualnych potrzeb klienta, mogą być wymagane dodatkowe usługi, takie jak montaż, edycja lub dodatkowe funkcje interaktywne, co może wpłynąć na cenę realizacji transmisji online.
  5. Doświadczenie i renoma producenta – producenci z większym doświadczeniem i renomą zazwyczaj oferują usługi w wyższej cenie, ale gwarantują również wyższą jakość i zaawansowane funkcje techniczne.
Transmisje online na żywo - od czego zależy cena realizacji

Punktami bazowymi, które mają wpływ na wycenę  są np. tłumacze symultaniczni, dodatkowe osoby zdalne – prezentowane z innej lokalizacji niż studio a które muszą zostać zaprezentowane w relacji na żywo. Bardzo ważnym czynnikiem, jak już pisaliśmy jest jakość i szybkość łącza internetowego w miejscu planowanej transmisji. Istotnym elementem mającym wpływ na wycenę usługi jest również odległość planowanego miejsca eventu od siedziby ekipy realizacyjnej. Planowana długość realizowanej transmisji, również będzie miała wpływ na wycenę końcową usługi. 
Ponadstandardowe wymagania zamawiającego takie jak: krany kamerowe, ekrany ledowe, budowa sceny, scenografia marketingowa, green screen, oświetlenie efektowe itp. wymagają rozbudowanej kalkulacji. Będą z pewnością czynnikami mającymi wpływ na wyższą cenę realizacji transmisji.

Realizacje kompleksowe transmisji online na żywo Kraków Warszawa Polska

Ostateczna cena realizacji transmisji online zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań klienta, a także od umiejętności i doświadczenia producenta. Warto skontaktować się z firmą produkującą transmisje online i uzgodnić szczegóły zamówienia, aby uzyskać dokładną wycenę.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani wyceną swojej planowanej usługi streamingowej, prosimy o kontakt bezpośrednio z Biurem Obsługi Klienta lub poprzez kontakt mailowy: filmy(AT)samart.pl Prześlemy zainteresowanym podstawy brief przedprodukcyjny, który pozwoli nam na bezpłatną i niezobowiązującą wycenę usługi.

Zapraszamy.

TRANSMISJE ONLIE | PRZYKŁADOWE REALIZACJE

YouTube video
YouTube video


Zobacz również – może zainteresują Cię poniższe tematy?

reklama-krakow24.pl